Poslanke in poslanci Državnega zbora RS so na 51. izredni seji Državnega zbora soglasno sprejeli spremembo Zakona o visokem šolstvu, s katero bodo vrnjene odvzete socialne pravice vsem študentom, ki so jih v začetku letošnjega oktobra neupravičeno izgubili.

 

V začetku oktobra je okoli 2000 študentov domov prejelo obvestila Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da so ostali brez zavarovanja kot družinski člani. Kasneje se je izkazalo, da so zaradi lanske novele Zakona o visokem šolstvu (ZViS-K), ki je omejil trajanje pravic na čas trajanja enega študijskega programa, ostali brez vseh pravic.

Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so takoj opozorili na morebitno napačno interpretacijo zakonodaje in postopek sprejemanja spornega člena. Poslanska skupina Levica pa je vložila novelo zakona, v kateri je sporno določilo 69. člena brisala.

ŠOS in ostali deležniki (SVIZ, Visokošolski sindikat) so izpostavili, da javne razprave o teh spremembah ni bilo in da v kolikor bi bila, ZViS nikoli ne bi dobil njihove podpore. Prav tako je več poslancev izjavilo, da lansko leto ob sprejemanju novele ZViS-K o takšnih posledicah tega zakona niso bili obveščeni.
Na ŠOS so aktivno sodelovali s poslansko skupino Levica in Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) ter jim predstavili možne rešitve nastalega problema. Sprejeli so tudi skupino t.i. izbrisanih študentov, kjer so se seznanili s posameznimi primeri izgubljenih pravic in jim zagotovili vso podporo in pomoč pri reševanju nastale situacije. Predlagateljem zakona in MIZŠ so predlagali tudi retroaktivno uveljavitev zakona, s čimer bi povrnili vse stroške oškodovanim študentom, kar so poslanci tudi upoštevali.

Na ŠOS sporočajo vsem prizadetim študentom, da imajo pravico do povračila stroškov, ki so nastali zaradi obveznega zdravstvenega zavarovanja, način povračila pa bo urejen v dveh mesecih od sprejetja zakona (za ureditev bo pristojno Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport).

V kolikor so si uredili tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje jim priporočajo, da si uredijo mirovanje zavarovanja, kar pomeni, da jim ne bodo nastajali dodatni stroški tekom študija. Zavarovalnice imajo različne načine urejanja mirovanja, tako da priporočajo vsem, da za podrobne informacije kontaktirajo svoje zavarovalnice.

V kolikor so imeli težave z bivanjem v študentskem domu ali s subvencionirano študentsko prehrano pa jih pozivajo, naj se obrnejo direktno na ŠOS (info@studentska-org.si), kjer jim bodo pomagali pri reševanju nastalih težav z nadaljnjimi navodili.

Predsednik ŠOS, Aleksandar Spremo: Na Študentski organizaciji Slovenije smo zadovoljni, da so poslanci Državnega zbora prepoznali nujo po vrnitvi pravic vsem študentom, ki jih je prizadela lanska novela ZViS. Posebej smo veseli, da so upoštevali predlog ŠOS za retroaktivno uveljavitev zakona in bodo tako vsi nastali stroški tem študentom tudi povrnjeni. Želimo si, da se v prihodnje v občutljive tematike, kot so študentske pravice, ne posega nepremišljeno in zaradi napačnih razlogov. Na ŠOS bomo še naprej bdeli nad študentskimi pravicami in ne bomo dovolili nepremišljenih posegov, ki bodo ogrožali socialno stanje študentov v Sloveniji.

#zaštudente

 

Dodatne informacije:
e-pošta: pr@studentska-org.si

Skip to content